MARSS FILTRY Hepa

F.A.Q.

Znajdą tutaj Państwo kilka pytań i odpowiedzi dotyczących procesu filtracji i filtrów powietrza.

Filtracja powietrza podczas epidemii COVID-19 - na co należy zwrócić uwagę?

W ostatnim czasie wielu z nas skupia swoją szczególną uwagę na ochronie zdrowia. Z jeszcze większą starannością poddajemy dokładnej analizie cały proces filtracji. Zastanawiamy się jak możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo poprzez zastosowanie odpowiedniej filtracji. Myślimy też o potencjalnych zagrożeniach jakie mogą wystąpić. Nasi doradcy spotykają się z różnymi pytaniami na temat filtracji w czasie pandemii.
Zachowanie zdrowego rozsądku i utrzymanie higienicznego środowiska wraz z ograniczaniem kontaktów interpersonalnych jest niezbędne do ograniczania rozprzestrzeniania się wirusów. W systemach wentylacyjnych kumulowane są różnego rodzaju zanieczyszczenia: cząsteczki pyłu, kurz, szkodliwe wirusy i bakterie. Większość z tych substancji zostaje zatrzymana na filtrach. Czysty i zadbany system wentylacyjny przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, ważna jest więc dbałość o układ filtracyjny oraz regularna wymiana filtrów. W przypadku wybuchu epidemii pierwszym krokiem powinno być upewnienie się czy filtry nie są mocno zabrudzone i czy nie wymagają wymiany. Należy jednak pamiętać, że nie powodów do zmiany filtrów z powodu COVID-19. Dobrą praktyką jest utrzymywanie regularnego harmonogramu przeglądów. Jeśli nasz wentylacja korzysta z recyrkulacji powietrza, to należy ją wyłączyć. W miarę posiadanych możliwości można również zwiększyć przepływ świeżego powietrza lub zastosować filtry o maksymalnej dopuszczalnej klasie filtracji.

Często pojawia się również pytanie, jak należy postępować ze zużytymi filtrami?
Zawsze podczas wymiany filtrów, niezależnie czy jest czas epidemii czy nie, należy zachować wszelkie środki ostrożności w zakresie higieny, by uniknąć narażenia się na pyły i zanieczyszczenia znajdujące się na filtrze. Należy używać odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawiczek, okularów ochronnych i maski oddechowej, a zużyte filtry należy umieszczać w szczelnie zamkniętych workach plastikowych. Istnieje niewielka szansa infekcji wirusem podczas wymiany filtrów. Ewentualne wirusy zatrzymane na filtrze pozostają w strukturze medium filtracyjnego, a następnie obumierają.

Czy filtry hepa są skuteczne wobec koronawirusa wywołującego jednostkę chorobową COVID-19? Wirusy to mikroskopijne cząsteczki zakaźne. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Unoszą się w powietrzu i osiadają na powierzchniach, skąd łatwo mogą być przenoszone.
Przez dziesięciolecia filtry hepa funkcjonują w szpitalach i wielu placówka służby zdrowia jako skuteczny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń stałych i mikroorganizmów takich jak wirusy i bakterie w powietrzu. Skuteczność filtrów hepa jest mierzona dla najbardziej penetrującego wymiaru cząsteczki MMPS (wielkość 0,1-0,3 mikrometra). Bakterie i wirusy są często mniejsze, jednak zazwyczaj łączą się z większymi cząsteczkami. Należy również pamiętać, że podana skuteczność filtrów hepa, jest minimalną skutecznością jakiej można oczekiwać. W większości przypadków, ze względu na wielkość cząstek zakaźnych, redukcja będzie wyraźna.

Co to jest filtr hepa?

HEPA to skrót od słów w języku angielskim High Efficiency Particulate Air, czyli filtr o wysokiej skuteczności wychwytywania cząsteczek z powietrza. Skuteczność filtra HEPA w klasie H13 dla cząstek wielkości 0,3 mikrona wynosi 99,95% a filtra HEPA w klasie H14 odpowiednio osiąga poziom 99,995%. Ta minimalna skuteczność jest określana dla cząsteczek o wielkości 0,3 µm, tzw. cząstek MMPS ( wymiar cząstki najbardziej penetrujący), gdyż są to zanieczyszczenia, z którymi filtry radzą sobie najgorzej.

W instalacjach wentylacyjnych są stosowane przede wszystkim jako filtry końcowe dla pomieszczeń o wysokich i bardzo restrykcyjnych wymaganiach dotyczących czystości powietrza, jak sale szpitalne czy cleanrooms (rodzaj pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych i zanieczyszczeń, służące do badań naukowych czy produkcji wymagającej wysokiej czystości).

Wkłady tych filtrów są wykonywane ze specjalnego papieru filtracyjnego o charakterystycznej wielkości oraz odpowiednim rozłożeniu włókien szklanych. Materiał ten jest odpowiednio plisowany, co zapewnia dużą powierzchnię filtracji przy jednocześnie niskich oporach przepływu powietrza. Tak powstający pakiet filtracyjny umieszcza się w ramie przy pomocy odpowiednich klejów, by zapewnić szczelność konstrukcji i wymusić przepływ powietrza wyłącznie przez wkład filtracyjny.

Dokładne warunki, jakie muszą spełniać filtry z tej grupy określone są w normie PN-EN 1822 oraz ISO29463.

Filtry produkowane przez firmę MARSS Filtry Hepa posiadają atest higieniczny PZH i są testowane zgodnie z obowiązującą normą.

Jaka jest różnica pomiędzy filtrem absolutnym a filtrem hepa?

Filtry absolutne to cała grupa filtrów o wysokiej dokładności wychwytywania najdrobniejszych cząsteczek. Charakteryzują się najwyższą skutecznością, są bardzo wydajne i spełniają najwyższe standardy. Działania mające na celu regulację i wprowadzanie standardów w metodach testowania filtrów i materiałów filtracyjnych określa europejska norma PN-EN 1822:2009. Na jej bazie powstała również międzynarodowa norma ISO 29463:2011. W powyższej normie ustalono podział filtrów absolutnych na trzy grupy:

- EPA, czyli skuteczne filtry powietrza oznaczane są literą E dla klas 10, 11, 12; spośród całej grupy oznaczają się najniższą skutecznością;
- HEPA, czyli wysoko skuteczne filtry powietrza, oznaczane są literą H i obejmują dwie klasy 13 i 14;
- ULPA, czyli filtry o bardzo niskiej penetracji, a więc o najwyższej skuteczności z całej grupy modeli absolutnych, oznaczane są literą U dla klasy 15, 16, 17; stosowane są wyłącznie w profesjonalnych systemach filtracji, gdyż wykazują skuteczność rzędu od 99,9995% do 99,999995%.

Nie ma więc różnicy pomiędzy filtrami absolutnymi a filtrami hepa, gdyż filtry absolutne to określenie szersze obejmujące zarówno filtry hepa jak i pozostałe dwie grupy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nurtuje Państwa o wiele więcej wątpliwości, dlatego zachęcamy do przesyłania swoich pytań i kontaktu z naszym zespołem.

Gdzie stosuje się filtry hepa?

Filtry HEPA to filtry powietrza charakteryzujące się bardzo wysoką skutecznością usuwania z przepływającego przez nie strumienia powietrza najdrobniejszych zanieczyszczeń. Pierwotnie były one opracowane dla amerykańskiego wojskowego programu budowy bomby atomowej w celu oczyszczania powietrza z radioaktywnych zanieczyszczeń.

Obecnie wykorzystywane są wszechstronnie również do bardzo wymagających zastosowań. Filtry HEPA instaluje się w miejscach, gdzie czystość, a wręcz sterylność powietrza, są gwarancją bezwzględnie wymaganego bezpieczeństwa. Są szeroko stosowane w takich miejscach jak szpitale i obiekty służby zdrowia, gdzie filtry te są montowane w nawiewnikach lub stropach (sufitach) laminarnych na salach operacyjnych oraz intensywnej terapii. Innym obszarem, gdzie chętnie wykorzystywane są te wysoko skuteczne urządzenia, to zakłady przemysłowe produkujące żywność, przemysł farmaceutyczny, laboratoria, przemysł elektroniczny, optyczny, energetyczny oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest znakomita jakość dostarczanego powietrza.

Czyste powietrze i ekologiczne rozwiązania to nie tylko obecna moda, ale także skuteczny sposób na poprawę samopoczucia i higieny miejsc, w których przebywamy na co dzień. Coraz więcej urządzeń, z których korzystamy zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w celach przemysłowych wyposażonych jest w system filtrów o wysokiej dokładności.

W ten sposób filtry hepa znalazły się także w naszych domach, w oczyszczaczach powietrzach i odkurzaczach. Przy tej okazji należy jednak zaznaczyć, że istnieje kilka technologii produkcji filtrów hepa, co powoduje, że filtry stosowane w profesjonalnej wentylacji różnią się budową od filtrów wykorzystywanych w oczyszczaczach czy odkurzaczach, mimo, że wszystkie nazywane są „filtrami hepa”.

W domowych oczyszczaczach najczęściej są stosowane filtry w klasach E10, E11, E12, rzadziej te w klasach H. Stosowanie przez producentów oczyszczaczy filtrów powietrza oznaczanych klasę E jest podyktowane zapewnieniem optymalnej wydajności urządzeń. Dzięki temu zabiegowi można skutecznie oczyścić powietrze jednocześnie jak najmniej ograniczając jego przepływ, który jest wymuszany zazwyczaj przez wentylator o stosunkowo niedużej mocy. Niektóre modele posiadają filtry o budowie zintegrowanej, będące trwałym połączeniem filtra hepa z węglowym. Jako producent filtrów powietrza posiadamy odpowiednie rozwiązania dla różnorodnych zastosowań. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Co Marss – producent filtrów HEPA
może zaoferować?

Gwarantujemy profesjonalne wsparcie oraz najlepsze rozwiązania z dziedziny filtracji. Srawdź bogatą ofertę filtrów doświadczonego producenta MARSS!

Potrzebujesz porady?

Możesz do nas zadzwonić lub napisać – chętnie doradzimy Ci w kwestiach technicznych związanych z filtrami oraz ich wykorzystaniem.